Що таке турбонаддув? Принцип роботи турбонаддува

0
547

Турбонаддув — пристрій, призначений для збільшення потужності двигуна внутрішнього згоряння. Він став справжнім проривом в моторобудуванні ХХ століття, але широке поширення набув значно пізніше. Автором даного винаходу є Альфред Бьюхі.

Принцип роботи турбонаддува

Принцип роботи турбонаддува при всій його значущості в прирості потужності двигуна досить простий: на одному валу закріплені крильчатки двох равликів-турбін, завдання однієї частини за допомогою потоку відпрацьованих газів розкручуватися і приводити в дію другу частину, яка працює нагнітачем повітря в двигун. Саме в збільшенні обсягу повітря, що посилається в камеру згоряння, і криється секрет збільшення потужності движка.

Але, як вже зазначалося вище, при всій своїй логічній простоті пристрій набирав значущість досить довго — понад півстоліття. причини:

  • вимогливість до точності виготовлення,
  • необхідність в жароміцних якісних матеріалах,
  • відсутність в масовому виробництві високооктанового палива.

Останнє обмежувало застосування турбонаддува тільки на бензинових двигунах.

Благо, наука не стоїть на місці і з роками з’являлися якісніші матеріали, що дозволили турбонаддуву почати проникати спершу в світ автогонок, де він дозволяв без збільшення ваги двигуна збільшувати його потужність і досягати командам високих позицій в фінальних таблицях, а після і на споживчий ринок.

Тепер трохи докладніше про те, як працює турбонаддув на бензинових і дизельних двигунах, а точніше — про особливості його роботи, адже принцип дії у них практично ідентичний.

принцип работы турбонадуваОсобливості роботи турбонаддува дизельного двигуна

Дизель з турбонаддувом сьогодні можна зустріти набагато частіше, ніж його побратима — бензиновий агрегат. Так відбувається тому, що застосування турбіни в дизелі дозволяє вирішити його головну проблему — низьку ефективність на високих оборотах — раз і назавжди.

Також аргументом на користь використання турбіни в дизельних ДВС можна назвати невисоку вартість подібного впровадження за рахунок меншої температури вихлопних газів і більш низьких оборотів, які, в порівнянні все з тим же бензиновим мотором, вимагають застосування менш якісних матеріалів. Звідси така популярність турбонаддува у виробників дизельних авто і власників останніх. У той же час масовість застосування даного пристрою в дизелях дозволяє розвиватися самому надуваючи в принципі, роблячи його все доступніше для бензинових транспортних засобів.

Особливості роботи турбонаддува бензинового двигуна

принцип работы турбонадува

Якщо мова йде про використання турбонаддува на бензинових двигунах, то вона в першу чергу стосується високонавантажених моторів, комплектуючих спорткари і деякі люксові автомобілі.

Така класова відмінність криється в тому, що приріст потужності в бензиновому двигуні вимагає великих капіталовкладень, як в саму турбіну двигуна, так і в обслуговування авто: на дороге високооктанове паливо і його кількість (турбонаддув завжди веде до збільшення витрати), які не завжди виправдані.

Справа в тому, що в турбированном бензиновому ДВС приріст потужності досягається при високих оборотах, при цьому, такий принцип роботи турбонаддува, сама потужність зростає дуже стрімко, що для звичайного середньостатистичного водія бензинового автомобіля не завжди необхідно, швидше, навіть навпаки… а переплачувати за те, що вся ця потужність ніколи не буде використовуватися, не має сенсу.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here