Нагар на свічках запалювання — причини, чорний, червоний, коричневий

1
9381
нагар на свечи зажигания

Причини утворення нагару на свічках запалювання

Для діагностики стану двигуна автомобіля необов’язково їхати на СТО, можна скористатися простими методами. Перш за все судити про стан системи можна за кольором виходить диму з труби: якщо він не прозорий, а чорний, білястий, блакитний, значить в циліндро-поршневої групи є поломки, з-за яких збільшується витрата палива, що споживається більше олії.

Крім того, будь-який водій зрозуміє, що з двигуном щось не те, якщо він сам по собі глохне, пропадає тяга, чути сторонні звуки. Ми вже досить багато писали на нашому порталі для водіїв Vodi.su про те, що потрібно робити в тих чи інших випадках: відрегулювати зчеплення на ВАЗ 2109, прочистити дросельну заслінку, перейти на більш якісне масло або паливо.

У даній статті хотілося б поговорити про діагностику за кольором нагару на свічках запалювання. Після того, як вони викручені зі своїх колодязів, ви можете виявити, що на різьбі, спідниці і на самих електродах можуть бути відклади чорного, червоного або коричневого відтінків.

Більш того, навіть на двох сусідніх свічках або на одній може бути різна накип — з одного боку чорна і масляниста, з іншого — червона або коричнева.

Про що свідчать ці факти?

Коли проводити діагностику?

Спочатку вам потрібно вибрати правильний момент для демонтажу свічок. Багато починаючі водії роблять одну поширену помилку — заводять двигун, дають йому попрацювати деякий час і після цього, знявши свічки, лякаються, що на них присутні різні відкладення, сліди бензину, масла і навіть зустрічаються дрібні відкладення металевих частинок.Це аж ніяк не говорить про те, що з двигуном є якісь серйозні проблеми. Просто під час холодного старту суміш примусово збагачується, масло не нагрілося до потрібної температури і утворюється вся ця кіптява.

Діагностику слід проводити після тривалої роботи двигуна, наприклад ввечері, коли ви цілий день їздили, бажано не по місту, а по трасі. Тільки тоді колір кіптяви відображає реальний стан двигуна.

Ідеальна свічка

Якщо з витратою масла або палива проблем ніяких немає, двигун працює нормально, то свічка буде мати наступний вигляд:

 • на ізоляторі кіптява коричнювата, з відтінком кави або сіра;
 • електрод вигорає рівномірно;
 • немає ніяких слідів масла.

Якщо ви знайшли саме таку картину, то вам хвилюватися не треба — з вашим мотором все ОК.

Світло-сірий, білий, білястий нагар

Якщо ви побачили, саме такий колір кіптяви на електродах і ізоляторі, то це може говорити відразу про кілька проблем.

 • Перегрів, система охолодження працює ненормально з-за чого свічки перегріваються.
 • Ви використовуєте бензин з невідповідним октановим числом. Збіднена паливно-повітряна суміш.
 • Як варіант можна ще припустити, що ви неправильно підібрали свічку — розберіться з маркуванням свічок запалювання. Також причина може критися у випередження запалювання, тобто необхідно налаштувати систему запалювання.

Якщо заходи не вжити вчасно, це може вилитися у поступове розплавлення електродів свічки, прогоряння камер згоряння, стінок поршнів та клапанів.

Зверніть також увагу на консистенцію самої кіптяви: якщо вона лежить товстим пухким шаром, це пряме свідчення низької якості масла і бензину. Просто очистіть свічки, поміняйте масло, перейдіть на інший бензин і ситуація повинна змінитися. Якщо ж поверхня глянцева, то тоді слід враховувати всі зазначені вище причини.

Відкладення червоного, цегляно-червоного, жовто-коричневого відтінку

Якщо ізолятор і електроди придбали подібний відтінок, значить ви використовуєте паливо з високим вмістом різних присадок, до складу яких входять метали — свинець, цинк, марганець.

Рішення у такому випадку тільки одне — змінити паливо, почати їздити на іншу заправку. Свічки міняти не обов’язково, достатньо їх очистити від нагару.

Якщо довго їздити на такому бензині, то з часом пуск двигуна ускладниться через утворення металевого нальоту на ізоляторі і він почне пропускати струм, свічки перестануть давати іскру. Також можливий перегрів двигуна з усіма витікаючими наслідками — прогоряння клапанів і камер згоряння.

Чорний нагар

Якщо ви бачите саме таку кіптяву, то звертати увагу потрібно не лише на колір, але і на консистенцію.

Оксамитово-чорний сухий — занадто збагачена суміш. Можливо проблеми пов’язані з неправильною роботою карбюратора або інжектора, ви використовуєте паливо з більш високим октановим числом, воно повністю не згоряє і утворюються сторонні продукти його спалювання. Також така накип може говорити про забитому повітряному фільтрі, невідрегульованій подачі повітря, датчик кисню бреше, некоректно працює повітряна заслінка.

Чорний маслянистий, кіптява не лише на спідниці та електродах, але і на різьбі є сліди масла або золи — таке можливо після довгого простою автомобіля, особливо взимку, або відразу ж після пуску на холодному моторі.

Якщо ж машина постійно на ходу, то такий стан свідчить про:

 • масло потрапляє в двигун, його витрата постійно збільшується;
 • вибрані свічки мають більш низький гартівне число;
 • поршневі кільця не знімають масло зі стінок;
 • втулки клапанів розбиті.

Свічки залиті бензином — шукайте проблеми в карбюратор або інжектор, випередження запалювання — іскра подається трохи раніше, відповідно незгорілі залишки бензину осідають на свічках.

Також такий стан можливо після холодного старту при мінусовій температурі навколишнього середовища — бензин не встигає випаровуватися.

Якщо ж ви бачите не тільки сіруватий, чорний нагар, залишки масла і бензину, але і сліди металевих вкраплень у цих забрудненнях, то це тривожна ознака, яка говорить про руйнування в самих циліндрах: тріщини, сколи, поршневі кільця, руйнування клапана, потрапляння металевих частинок під сідло клапана.

Якщо на ізоляторі і електродах є товсті відкладення кіптяви, причому колір її може бути від білого до чорного, це говорить про те, що можливо зруйнована перегородка між кільцями, або кільця вже повністю вироблені. З-за цього вигоряє мастило і сліди його згоряння осідають всередині двигуна, в тому числі і на свічках.

Можливі й такі варіанти, коли ми спостерігаємо сліди руйнування ізолятора і центрального електрода.

Можна в такому випадку припустити, що свічка попалась бракована.

Це також може говорити про:

 • ранніх детонациях, ще не настроєних фази газорозподілу;
 • бензині з низьким октановим числом;
 • занадто ранньому запалюванні.

У таких випадках ви відчуєте симптоми несправностей: двигун троїть, чути удари і сторонні звуки, витрата палива і масла, пропадання тяги, блакитно-сизий вихлоп.

Ерозія електродів — колір кіптяви не грає особливої ролі. Це свідчить про те, що ви давно не міняли свічки.

Якщо ж вони нові, то швидше за все в бензині є присадки, які призводять до корозії.

Якщо ви зняли свічки і побачили, що вони не в найкращому стані, то необов’язково їх викидати. Після повного очищення їх можна перевірити, наприклад у спеціальній барокамері, або просто підносячи до блоку циліндрів, щоб побачити чи іскра. У магазинах їх перевіряють подачею напруги на свічку.

1 КОММЕНТАРИЙ

 1. закідає всі свічки що може бути на ваз2106 наперед дякую

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here